חריש - העיר החדשה

חריש – עיר חדשה בצפון השרון, המוקמת בימים אלה כעיר המשלבת איכות חיים, נוף מרהיב ונגישות למערכת כבישים מהירה לכל חלקי הארץ.

חריש ממוקמת בלב הטבע הירוק, סמוך לציר המושבים הוותיקים בחבל מנשה ובעמק חפר. העיר משתרעת על שרשרת גבעות בגובה של 130 מטר מעל פני הים, ומזג האוויר בה נוח.

תחילתה של העיר הייתה ב”תוכנית הכוכבים” משנות ה-90. המטרה הייתה לעבות את ההתיישבות לאורך “קו התפר”. בהמשך יועדה חריש לעיר מגזרית עבור הציבור החרדי, אך לאחר עתירות של גורמים שונים קבע בג”ץ כי חריש תוקם כעיר פלורליסטית פתוחה למגוון האוכלוסיות בציבוריות הישראלית.

ההתפתחות המהירה של חריש בשנים האחרונות נובעת גם מסלילתו של כביש 6, הסמוך ליישוב, שמהווה עורק תנועה ארצי המקרב את חריש לכל חלקי הארץ.

עד היום הנפיקה הוועדה המיוחדת היתרי בנייה רבים ליח”ד, למבני ציבור וחינוך ולמבנים מסחריים, חלקם כבר מאוכלסים. צוות הוועדה מלא סיפוק לנוכח הפיכת החלום למציאות - מעיר שלמה שהתחילה בשרטוט על נייר, כבר ניתן לראות תושבים – מבוגרים וצעירים – הפוקדים את אזורי המגורים והמסחר ואת מבני הציבור הפרושים בעיר. בוועדה המיוחדת מקדמים תוכניות נוספות שיגדילו את העיר ויוסיפו אזורי תעסוקה ותעשייה וכן מגורים. הכול נעשה תוך חשיבה על פתרונות תחבורתיים פנים-עירוניים וחוץ-עירוניים (הכוללים כבישים שיתחברו לצירי תנועה ראשיים של מערכת הכבישים הארצית, תחבורה ציבורית נוחה ויעילה ותחנת רכבת), שיוסיפו לאיכות החיים של התושבים הקיימים והעתידיים ושל תושבי היישובים הסמוכים, שישתמשו בשירותים שהעיר החדשה חריש מציעה. 

בשנים האחרונות מהווה חריש יעד מועדף בקרב משפחות צעירות ומשפרי דיור, הרואים בחריש את עתידם בהיותה עיר חכמה ומתקדמת בהיבטים טכנולוגיים של מערכות חשמל שיוטמעו בקרקע, מערכות דיגיטליות שיותקנו בהמשך, עוגנים תעסוקתיים ושטחי מסחר המאפשרים חיי קהילה ומסחר קרוב לבית.