אינג’ גנאדי אוסטרובסקי: חריש היא היישוב היחיד בארץ שבו בתי הספר ומוסדות הציבור מחכים לתושבים שיבואו אליהם ולא להפך

אינג' גנאדי אוסטרובסקי, מח"ט מחוז חיפה במשב"ש, מעדכן את חברי הוועדה על התקדמות הפרויקט

בישיבה מיוחדת של הוועדה, שהוקדשה לסקירת משרד הבינוי והשיכון על פעילותו לקידום העיר חריש, עדכן אינג’ גנאדי אוסטרובסקי את חברי הוועדה על אודות תוכניות המשרד לפיתוחו של היישוב בשנים הקרובות.

אינג’ גנאדי אוסטרובסקי, מנהל החטיבה הטכנית של מחוז חיפה במשרד הבינוי והשיכון: משרד הבינוי והשיכון והוועדה המיוחדת שותפים לפעילות האינטנסיבית; נכון להיום שיווקנו 11,500 יחידות דיור. הוועדה המיוחדת הנפיקה עד כה היתרי בנייה ל-9,019 יחידות דיור, סדר גודל המהווה נתון חסר תקדים בהיסטוריה של מדינת ישראל. ראוי לזכור כי עד שנת 2012 לא היה כאן שום דבר, למעט 300 משפחות שהתגוררו ביישוב.

בחמש השנים האחרונות הבאנו לאישור כ-13,000 יחידות דיור בארבע תוכניות בניין עיר שונות, ובימים אלה אנו מקדמים עוד שלוש תוכניות סטטוטוריות – תוכנית מתאר אחת ועוד שתי תוכניות מפורטות, הכוללות 12,000 יחידות דיור נוספות, בהתבסס על החלטת הממשלה מספר 870 מחודש דצמבר 2015.

בעיר העתידית חריש יתגוררו 120,000 תושבים, ולכן אנו מקדמים פתרון למספר חסמים משמעותיים לקידום תשתיות:

ביוב – אנחנו משדרגים את מט”ש עירון, מקימים קווי הולכה סביב חריש ומקימים תחנת שאיבה, בשיתוף עם הוועדה המקומית מנשה וחכ”ל מנשה.

מערכות מים – הקמנו שתי בריכות אגירת מים, ועד להפעלתן נתנו פתרונות זמניים כדי שהתושבים יוכלו לחיות עם מינימום תקלות.

פתרון חשמל – ביחד עם חברת החשמל הוקם קו מתח עליון עד לכניסה ליישוב חריש, ובימים אלה כבר מוקמת תחנת החשמל הקבועה.

פתרונות תחבורה – אנו עומדים בקשר רציף עם משרד התחבורה ועם חברת נתיבי ישראל במטרה לקדם פתרונות תחבורה: כביש כניסה מכביש 574, מחלף על כביש 65 וכביש 444 – חלקם נמצאים במצב מתקדם. ההערכה שלנו היא שבתוך שלוש עד ארבע שנים מהיום תחול מהפכה משמעותית בנושא התחבורה, כולל מחלף ישיר מכביש 65, כניסה מכביש 444 מדרום וכביש 611 עם כניסה דרומית לעיר, שיקנה נגישות ליישובי צפון השומרון. אנחנו משערים שעד שנת 2022 יהיה הכביש סלול ופתוח לתנועת הנוסעים, בשאיפה לחבר אותו ישירות לכביש 6.

הקמת מוסדות חינוך – מהלך נוסף שלקחנו על עצמנו לקדם הוא הקמת מוסדות ציבור. ביחד עם משרד החינוך, הוועדה המיוחדת והמועצה המקומית, אנו מקדמים הקמת מוסדות חינוך וציבור ובהם מעונות יום, מתנ”ס, בתי כנסת, מקוואות ועוד. מקצת המבנים כבר מאוכלסים, ומקצתם עדיין בבנייה. מדובר על כ-25 מבנים. התכנון הוא שבשנים הבאות נשלים את הקמת מוסדות החינוך בכל השכונות של העיר, כלומר ייבנו עוד כ-20 מבנים נוספים. חריש היא היישוב היחיד בארץ שבו מוסדות חינוך ושטחי ציבור מחכים לתושבים שיבואו אליהם ולא להפך.

תנופת פיתוח וקידום תוכניות:

בשכונות “הצפונית” ו”הפרסה” (חריש/1/א) האכלוס מצוי בשלב מתקדם, וכל העת מתקבלות תעודות גמר. שכונת המגף (חריש/1/ב) כוללת 3,000 יחידות דיור. יש שם בנייה מסיבית, ועד סוף 2018 יהיה אכלוס גם בשכונה זו. שכונת “המע”ר” (חריש/1/ד) – בימים אלה מסתיים שלב א’ של התשתיות בה. פרסמנו מכרז ל-180,000 מ”ר של שטחי תעסוקה, שייתנו מענה כלכלי לרשות המקומית.

שכונת “אור המזרח” (חריש/2/א) – חריש היא המקום הראשון בארץ וחלוץ מתווה של תכנון כולל של שכונה בשיטת “תכנן ובנה”. היזם שיזכה יהיה אחראי לבניית 1,200 יחידות דיור ולהקמת מוסדות ציבור, שצ”פים, תשתיות ציבוריות ועוד. בתוך 40 חודשים יצטרך הזוכה להביא את השכונה לאכלוס עם כל הנדרש לשכונת מגורים.

להצלחת הקמת היישוב שותפים כל הגורמים שפועלים ביחד – נמשיך לקדם את היישוב המצוי בתנופת פיתוח ובנייה.

בתום הישיבה בריאיון לאתר הוועדה המיוחדת הוסיף אינג’ אוסטרובסקי: משרד השיכון והבינוי משקיע 250 מיליון שקל בפיתוח ובהקמה של שטחים ציבוריים פתוחים בעיר העתידית חריש.

שיתוף הפעולה האינטנסיבי של משרד הבינוי והשיכון והוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה חריש מסייע להגשמת המטרה המשותפת והחשובה לכולנו – העיר חריש, המתוכננת כמודל לחיקוי בכל הארץ. גם בימים אלה, ביקור באתרי הבנייה ממחיש למבקרים ביישוב כי העיר העתידית בנויה ומתפתחת כעיר ירוקה בעלת שטחים ציבוריים פתוחים, אקטיביים ומאתגרים – כך אומר לנו אינג’ גנאדי אוסטרובסקי בריאיון מיוחד לאתר הוועדה בתום סקירתו למליאת הוועדה.

חריש מתפתחת כעיר אידיאלית למשפחות צעירות ולילדים. נשמח אם תרחיב בנושא.

משרד הבינוי והשיכון נותן תשומת לב קפדנית לבניית חריש כעיר למשפחות צעירות ולילדיהן. מדינת ישראל, ביוזמת הנהלת המשרד, משקיעה בחריש תקציבי עתק למיצוב שלה כעיר ירוקה בעלת שטחים ציבוריים אקטיביים ומאתגרים, בהיקף של 250 מיליון שקל לפיתוח תרבות הפנאי וחיי הקהילה ביישוב המתפתח.

במה יושקעו התקציבים הללו? ספר לנו על התוכניות ומה הן כוללות.

משרד הבינוי והשיכון, באמצעות מיטב אנשי המקצוע במדינה, מתכנן ומבצע עשרות פארקים עירוניים וגינות שכונתיות עם פיתוח נופי לאורך כל רחוב. השכונות הציבוריות תוכננו כגנים פעילים ואקטיביים עם מתקני משחקים ואטרקציות, לצד גינות עם עצים וצמחייה. תושבי העיר יחוו את הטבע והנוף בכל רגע.

מה הם לוחות זמנים לביצוע? מתי נוכל לראות את התכנון שעל הנייר כמתחם ירוק בשטח?

כבר בחודש הקרוב מתכוונת הנהלת משרד השיכון לחנוך לרווחת התושבים החדשים מספר גינות שכונתיות במתחמים המתאכלסים בימים אלה.

ספר לנו על תוכנן הייחודי של הגינות השכונתיות.

בחריש השקענו מחשבה רבה לגבי אופיין של הגינות הציבוריות, והן תוכננו מראש כגנים פעילים ואקטיביים הכוללים מתקני משחקים ואטרקציות לצד גינות עם עצים וצמחייה, במטרה למשוך את תושבי העיר העתידית לחוות את הטבע והנוף המיוחדים של האזור.

ומה מצופה ליישוב בשנה הקרובה מבחינת התכנון הנופי?

חריש תקום כעיר מיוחדת ומודרנית בהתאם לכללי התכנון של ערים מתקדמות בעולם במאה ה-21, ותיבנה כעיר שמשתלבת בטבע ובנוף הטבעיים של אזור צפון השרון.

מה אתה מאחל לתושבים העתידיים של העיר חריש?

אני בטוח שחריש תגשים את הייעוד שלה כעיר חדשנית ומתקדמת. היא תהיה בעלת מערכת חינוך הכוללת מעונות יום, גנים וכיתות לימוד עם ערכים מוספים, ויהיו בה חיי קהילה מגוונים במוסדות הציבור ובטבע.