שיתוף הציבור – הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה מקימה צוות מיוחד בהשתתפות התושבים לשיפור חזות העיר.

הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה – חריש, החליטה להקים צוות עבודה עם נציגות התושבים במטרה לשמר את חריש, כעיר עם עיצוב אחיד, החיוני למיצוב חריש כעיר מרשימה בחזותה, המשתלבת בערכי הטבע והנוף הייחודיים.

מפגש שת"פ תושבים - יו"ר הוועדה, מר דוד מגן - מונסונגו וראש המוע"מ, מר יצחק קשת
מפגש שת”פ תושבים – יו”ר הוועדה, מר דוד מגן – מונסונגו וראש המוע”מ, מר יצחק קשת

במפגש שהתקיים השבוע במשרדי הוועדה בחריש, אמר יו”ר הוועדה לנציגות התושבים כי הוועדה תסייע לקליטת התושבים החדשים בזרועות פתוחות ובחיבוק גדול. חשוב לנו לחזק את התושבים ואת העיר המוקמת בימים אלה ולכן נפעל ביחד בראייה חיובית לקדם את חריש כעיר יפה.
יו”ר הוועדה הוסיף כי הוועדה קשובה לרעיונות חדשים בשיתוף פעולה, תיאום והבנה עם המועצה המקומית ונציגות התושבים והזמין את נציגות התושבים לדיונים משותפים עם הוועדה במהלכם יגבשו התושבים הצעות לעיצוב חזית אחידה ומטופחת למתחמי הדיור בחריש שיכללו גדרות ופרגולות בנראות ויזואלית אחידה מחומרים שאינם מתכלים ומתבלים. מחלקת הפיקוח של הוועדה תפעל בהשתתפותו של ראש המועצה המקומית יצחק קשת ובתיאום מלא עם התושבים.

ראש המועצה המקומית יצחק קשת בירך על המאמץ לפעול בתיאום ובשיתוף פעולה מלא בין כל הגורמים ביישוב וביניהם המועצה המקומית ונציגות התושבים. קשת ציין כי הוועדה קשובה לצרכי היישוב, תורמת ומקדמת את פעילותו. קשת הדגיש כי תהליכים שנמשכים ביישובים אחרים עשרות שנים מתבצעים בחריש בלוחות זמנים קצרים הודות לפעילות הוועדה ושיתוף הפעולה המלא בין הוועדה למועצה המקומית.

מהנדסת הוועדה, אינג’ יבגניה מלכין, ציינה כי הוועדה מייחסת חשיבות עליונה לבניית חריש כעיר יפה, חכמה ידידותית וקוסמת לתושבים החדשים. חשוב לכולנו לשמור על חריש כעיר עם צביון מיוחד המשתלב בערכי הטבע והנוף. במצגת שהוכנה לדיון הודגש כי פעולות הפטורות מקבלת היתר בנייה, חייבות להיות תואמות לחוק, לתקנות, להוראות התוכנית החלות במקרקעין ולהנחיות המרחביות ובמקרים מסוימים גם להיתר הבנייה.

מהנדסת הוועדה ציינה את רשימת העבודות הפטורות מהיתר וביניהן: גדרות ושערים, גגונים וסככות, מצללות, גופי תאורה, מתקן חניה לאופניים, סורגים, מזגן, אנטנה, צלחת קליטה וכדומה.

עוד ציינה מהנדסת הוועדה כי בניית פרגולה בקרקע ובגג אינה דורשת היתר בנייה אך הוועדה רואה לנכון שטח של פרגולה לא יעלה את 20 מ”ר. פרגולות בקומות ביניים כן דורשות הוצאת היתר.

סככת צל כמבנה זמני פטורה מהצורך בהיתר בנייה ובתנאי ששטחה אינו עולה על 12 מ”ר וגובהה לא יעלה על 3 מטר ומשך הצבתה הוא לתקופה קצובה בלבד.

  • כיסוי הגדר או מעקה המרפסת: בכול המרפסות ניתן להניח עציצים או להדביק מדבקת “זכוכית חלבית” על מעקה הזכוכית בצבע אחיד לכל הבניין- בהתאם להחלטת ועד הבית. יודגש כי אין היתר לעשות שימוש בחומרים מתבלים ומתכלים כגון יריעות או במבוק וכו’. מומלץ לבחור במשותף פרט אחיד, עמיד ונאה לכיסוי הגדרות – במטרה לשמר את חזית הרחוב אחידה ויפה תוך שמירת פרטיות התושבים המתגוררים בדירות הגן. גדר זאת דורשת הוצאת היתר בנייה
  • ריצוף הגינה/ בניית דק – ריצוף הגינה או בניית דק פטורים מקבלת היתר בנייה. יחד עם זאת, לאור העובדה כי הריצוף והדק משנים את פני הקרקע ופוגעים בפתרונות הניקוז יש להקפיד על שטח הריצוף או הדק כפי שנקבע:
  • הריצוף או הדק יהיו בשטח של 15% משטח הגינה אך לא יעלה על 50 מ”ר ובמרחק של 2 מטר מקו הרחוב ועד למרחק של 1.5 מטר מהגבול עם השכנים.
  • מחסנים – לא תתאפשר הקמת מחסנים לרבות מחסנים קלים – מומלץ להניח ארונות נמוכים בגובה עד-1.20 מ’ המוסתרים ע”י הגדר.

נציג התושבים ישראל בן שימול, שכבר עבר להתגורר בחריש, הודה ליו”ר הוועדה המיוחדת על הנכונות לפעול בתיאום מלא ובהבנה. “קיבלנו תשובות הגיוניות לשאלותינו ואנו יוצאים מכאן בתחושה טובה של שיתוף פעולה הגון בין כל הגורמים לקידום פיתוח העיר חריש”.

 

 

לנוחיותכם – אנו מצרפים את המצגת שהועברה במפגש. המידע המועבר בה יסייע לכולנו לשמור על חריש כעיר יפה שטוב לכולנו לגור בה.

קישור למצגת