משה כחלון, מנהל התשתיות בוועדה המיוחדת: חריש וסביבתה בתנופת פיתוח של תשתיות חדשות

בריאיון מיוחד לאתר הוועדה אומר משה כחלון, מנהל התשתיות בוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה – חריש: “העיר העתידית חריש מצויה בתנופת פיתוח של תשתיות חדשות בכל התחומים: כבישים, חשמל, מים וביוב”. עוד מגלה לנו כחלון, כי משרד הבינוי והשיכון והוועדה המיוחדת עובדים בימים אלה על הכנת תוכנית מתאר לאזור תעסוקה בתוך העיר ובקרבתה, אשר ייתן מענה לתושבים החדשים – הן כעוגן תעסוקתי ומקור פרנסה סמוך לבית הן כעוגן להכנסות בעבור הרשות המקומית.

צפון שכונת "המגף" בתהליך בנייה מתקדם
צפון שכונת “המגף” בתהליך בנייה מתקדם

משרדי הממשלה מקדמים פתרונות תחבורה לחריש. עדכן אותנו מה חדש?

הוועדה לתשתיות לאומיות (ות”ל), בראשות אביגדור יצחקי, מקיימת דיונים למתן פתרונות תחבורה לעיר העתידית חריש. במקביל, משרד הבינוי והשיכון, ביחד עם הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה ועם המועצה המקומית – חריש, החל לתכנן כניסה ויציאה נוספות לעיר המתפתחת. בדיונים שהתקיימו לאחרונה, אישרה הוועדה לתשתיות לאומיות את מתאר הקו הכחול, שבמסגרתו ייקבע בהמשך המסלול המדויק של כביש 611 – כביש חדש שיעבור מדרום לחריש באזור יישובי מנשה בתוואי הקרוב לקיבוץ מענית, כפר מסר וקיבוץ מצר. “אני וכל הגורמים המקצועיים מעריכים שכביש זה יקדם בעתיד את החיבור של חריש לכביש 6 דרום לכיוון מרכז הארץ”.

פעילות נוספת שיש להזכיר: חברת נתיבי ישראל נערכת בימים אלה להכנת מכרז חדש לתחילת ביצוע עבודות למחלף כביש 65/444.  מחלף זה יבטל את צומת ברקאי – משמר הגבול. המחלף החדש יוקם בסמוך לקיבוץ ברקאי ויהווה חלק מפתרון תחבורתי נוסף לחריש וליישובים שסביב לה. במקביל, פורסם מכרז להמשך ביצוע, שידרוג וטיפול בכביש 574 הממוקם בין כביש 4 לכביש 6 המחברים את חריש עם מרכז הארץ.

לאחרונה השתתפת בדיונים מקצועיים על פיתוח תשתיות – מה נראה בשטח בקרוב?

אני שמח לבשר כי חברת “מקורות” תסיים בחודשים הקרובים את השלמת קו אספקת המים החדש לחריש. קו תשתיות חדש זה ייתן מענה מלא לאספקת מים לתושבי העיר חריש וליישובי הסביבה.

פעילות נוספת שמתבצעת בימים אלה: במט”ש עירון מתבצעות עבודות לשדרוג מתקן טיהור השפכים בהתאם לגדילה משמעותית של אוכלוסיית העיר בעתיד. העבודות המתבצעות כוללות הגדלה של קוטר צנרת הביוב בקווי ההולכה מהעיר למט”ש ובניית תחנת שאיבה חדשה.כמו כן חח”י תחל בחודשים הקרובים לבנות תחמ”ש קבוע לאספקת חשמל לעיר חריש.

פריצת הדרכים לשכונת "אור המזרח" 3 באוגוסט 2017
פריצת הדרכים לשכונת “אור המזרח” 3 באוגוסט 2017

בסיכום הדברים אומר לנו משה כחלון: “אני שמח לבשר לתושבי העיר העתידית, כי תשתיות חיוניות אלה מבטיחות שהעיר החדשה תפעל באורח חיים תקין בכל מרקם החיים, וכי תושביה העתידיים ייהנו מעיר מתקדמת וחכמה עם יתרונות רבים נוספים, כגון נוף מדהים, עיר מרהיבה והחשוב מכול – שכנים מקסימים שהופכים את כל היישוב למשפחת חריש.