יו”ר הוועדה בעבר, יגאל שחר, מבקר בחריש

השלישייה: יגאל שחר, משה כחלון ודוד מגן באזור הכיכר המרכזית.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

יגאל שחר, יו”ר הוועדה המיוחדת בשנים 2009 – 2014, קשור קשר הדוק וייחודי עם תהליך הפיכת גבעות חריש לעיר ואם בישראל. יגאל הוזמן אישית ע”י יו”ר הוועדה דוד מגן – מונסונגו לסיור משותף בחריש. ניצלנו את הביקור המיוחד כדי לשאול כמה שאלות על תחילת הדרך של העיר הנמצאת בשלבי בנייה ואכלוס מתקדמים.

יגאל נולד בקיבוץ מעוז חיים בבקעת בית שאן בו הוא גדל וחי כבר יותר מ-60 שנים. בעברו שנים ארוכות בהן מילא תפקידי ניהול ציבוריים, ראשית בשלטון המקומי – ממזכירות הקיבוץ, ליו”ר הוועד המקומי ומשם לראשות מוא”ז עמק בית שאן (עמק המעיינות) למשך 3 קדנציות ולאחר מכן בשלטון המרכזי בתפקיד הממונה על מחוז הצפון, תפקיד מורכב החולש על רשויות רבות השונות זו מזו באופיין ואתגרים רבים. לאחר 10 שנים במחוז הצפון מונה למחוז חיפה ומשם יצא לגמלאות.

יגאל ברכב הסיור הנהוג ע"י דוד מגן.
יגאל ברכב הסיור הנהוג ע”י דוד מגן.

הציונות המפעמת בו ותפקידיו המוניציפליים הרבים, בעיקר כהונתו כיו”ר הוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה צפון וחיפה, סייעו רבות לגיבוש הזווית, הפרספקטיבה והאידיאל הנדרש לעמידה בראש מנגנון ממשלתי לבינוי מהיר ויעיל של אלפי יח”ד דיור חדשות.

יגאל מספר שעוד בימיו כממונה מחוז חיפה זיהה היטב את הפוטנציאל הטמון באזור חריש ובקיבולת המקום שתאפשר הקלה משמעותית על הצורך במספר רב של יח”ד חדשות. לכן, כשפנה אליו מנכ”ל משרד הפנים דאז, אריה בר, ועדכן אותו על כוונת השר אריאל אטיאס להקים עיר חרדית בחריש, לא היסס וקיבל את המינוי.

בתחילה, עבודת הוועדה והצורך המיידי והראשוני ביותר שלה היה להפקיד ולאשר תוכנית מתאר חדשה לחריש בהתאם להחלטת הממשלה להקים בחריש עיר חרדית עבור יותר מ-60 אלף תושבים.

השלישייה: יגאל שחר, משה כחלון ודוד מגן באזור הכיכר המרכזית.
השלישייה: יגאל שחר, משה כחלון ודוד מגן באזור הכיכר המרכזית.

מתנגדים רבים ניסו למנוע את הפקדת התוכנית. “כל כך הרבה אנשים”, אומר יגאל, “שעלתה על השולחן האפשרות למנות חוקר מיוחד לשמיעת ההתנגדויות”. אך הוא, שזיהה את נקודת הזמן כנקודה משמעותית ביותר שעל פיה חריש העיר תקום או תיפול, התנגד לתהליך הארוך של מינוי חוקר וחקירת ההתנגדויות והחליט לזמן את מליאת הוועדה כולה כנדרש בחוק כדי לשמוע כ-1000 מתנגדים. התהליך אמנם היה מייגע, אך בסופו הוחלט על אישור תוכנית המתאר חריש/1 מכוחה ניתן היה להוציא היתרים לבניית העיר החדשה.

לאורך השנים בהם כיהן כיו”ר הוועדה המיוחדת, אומר שחר, היו עוד הרבה נקודות קריטיות אשר יכלו לעכב ולעצור את פרויקט הקמת העיר, אך באמצעות המנגנון הממשלתי לפי סעיף 32 בחוק התכנון והבנייה ובעזרת שותפים לדרך כמו ניסים דהן (לשעבר ראש המועצה הממונה קציר-חריש), משה כחלון תושב קציר (מנהל התשתיות של הוועדה), האדריכל חיים קהת ועוד רבים וטובים זיהה חסמים אשר יכולים לעכב את הקמת העיר, ויחד הם פעלו להסירם. לולא זוהו אירועים אלו וטופלו, קרוב לוודאי שהדברים היו נראים לגמרי אחרת.

בכלל, אומר יגאל, כל הדרך הייתה רצופה באתגרים אך הרציונל שהוביל היה לבנות עיר נעימה למחייה, עם נגישות גבוהה למרכזי קניות ומוסדות ציבור וקהילה, שתשלב הליכה רגלית, תחבורה ציבורית ופרטית, והמון שטחים וריאות ירוקות לאיכות חיים גבוהה ככל הניתן ובעיקר – מהר! לדעתו, המנגנון שהוא הוועדה המיוחדת הוא שאפשר את ההקמה המהירה של העיר. ריכוז נציגי הממשלה סביב שולחן אחד והיכולת לאשר תוכניות מקיפות ופרטניות כאחד וגם לתת היתרים לבנייה, מובילים לקיצור התהליך הבירוקרטי הנהוג ברחבי הארץ ולכן יגאל בהחלט ממליץ שבמידה והמטרה היא ברורה ומוגדרת ומכוונת להקמה מהירה מאוד של יח”ד רבות במסגרת עירונית חדשה, המודל של ועדה מיוחדת לפי סעיף 32 בחוק התכנון והבנייה, התשכ”ה-1965 בהחלט מוכיח את עצמו ומן הראוי שיפעל עד להפיכת המרחב לרשות עירונית מוכרזת. לשאלה מה אתה אומר על מה שאתה מגלה היום בסיור, עונה יגאל במילה אחת: “וואו!”.

יגאל ומנהל התשתיות משה כחלון במרכז "דרך ארץ"
יגאל ומנהל התשתיות משה כחלון במרכז “דרך ארץ”

כיום לקח על עצמו יגאל אתגר חדש ומיוחד – הוא שוקד על ייסוד והקמת כפר נוער למגזר הערבי אשר יתניע ויוביל שינוי ערכי-חברתי במגזר, שינוי שבעיניו נחוץ מאוד כדי ליצור בישראל חברה מאוחדת יותר ומכילה הפועלת ומונעת על ערכים משותפים.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.