מערכת מידע גיאוגרפי – GIS

מערכות מידע גיאוגרפיות הן אמצעי מתקדם לשילוב שפע של מידע מכל הסוגים על מפות. שימוש נכון בהן מייעל מאוד את העבודה של גופים שונים בשל הזמינות של מידע רלוונטי לכל המשתמשים בארגון.

בשנים האחרונות מערכות המידע הגיאוגרפיות הפכו לנפוצות יותר מבעבר. כיוון שהן דורשות משאבי מחשב רבים, בתחילה היו עובדים איתן רק על מחשבים מקומיים ייעודיים. כיום, בעקבות שילוב של כמה גורמים (גידול בעוצמת המחשבים, ירידה משמעותיות בעלויות החומרה והתוכנה, שיפור ביכולות העיבוד וביכולות התצוגה ועוד), שילובן של המערכות האלה הפך להיות חלק מסל השירותים שממנו יכול ליהנות כל גולש באינטרנט.

מערכות מידע גיאוגרפיות (GIS – Geographic Information System) הן שילוב של חומרה, של תוכנה ושל מידע למטרות ניהול, ניתוח ותצוגה של כל צורות המידע הגיאוגרפי. מערכות אלה הן אוסף של מפות חכמות שמציגות מאפיינים וקשרים הנוגעים לכדור הארץ. ניתן לומר שהמפות הן חלון למסד הנתונים המאפשר לבצע ניתוחים, שאילתות ועריכה של מידע. את המידע ניתן להציג על כל אמצעי דיגיטלי (מחשב שולחני, מחשב כף יד, טלפון נייד וכו’).

מערכות מידע גיאוגרפיות הן אוסף של כלים להמרת מידע שמאפשרים לייצר תבניות חדשות של מידע גיאוגרפי מתוך תבניות קיימות.

מערכות אלה התפתחו מאוד בשנים האחרונות. אם בעבר ניתן היה למצוא במערכת רק כתובת מסוימת בעיר על גבי מפה דו-ממדית, היום אפשר גם למצוא את מסלול הנסיעה מנקודה X לנקודה Y, לראות תצלומים מפורטים של העיר, של רחוב ספציפי, של בית ועוד סוגים שונים של שכבות מידע.

בעקבות השיפור המשמעותי בעוצמות המחשוב, בתוכנות המידע הגיאוגרפיות ובאיכות המידע הגיאוגרפי, ניתן כיום לקבל יכולות ושירותים תלת-ממדיים. היכולות האלה מאפשרות למשתמשים לבצע הדמיות וללמוד את השטח טרם יציאתם בפועל.

אחד מהקשיים בשימור מערכות המידע הגיאוגרפי הוא השמירה המתמדת על רלוונטיות הנתונים. אנו בוועדה עובדים כל הזמן על שיפור המערכת שלנו, כדי להביא אותה לשימוש מיטבי ביותר. אנו בונים שכבות מידע חדשות, מעדכנים את הקיימות והכל כדי לתת לתושבי העיר ולכל משתמש במערכת את המידע הנכון ביותר בצורה הנוחה ביותר. כמו כן, אנו עובדים בשת”פ עם המועצה המקומית ובונים שכבות מידע שיסייעו לרשות המקומית בעבודתה.

אין המידע המופיע באתר מערכת הממ”ג מחייב סטטוטורית.
המידע המצוי באתר אינו מחייב ואינו מחליף עיון במקור.
הוועדה ו/או גופים אחרים אינם אחראים לכל טעות, שיבוש, השמטה תוספת או כל פגם המופיעים במערכת.
המידע המחייב הינו המידע המצוי במשרדי הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה – חריש בלבד.